Firma Tanitim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bitcoin nedir?

Go down

Bitcoin nedir? Empty Bitcoin nedir?

Post by Admin Tue Jul 10, 2018 1:59 am

Bitcoin nedir? bu gibi soruları son bir kaç yıldır sıkça duyar olduk. Hakkında sayısız komplo kuramlari üretildi. Üzerine uzun münakaşalar yapıldı. Anlık kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara hedef oldu ve tabii açgözlü yatırımcıları kendine çekti. Sanirim Bitcoin'i duymayan kalmamıştır. Bitcoin nedir? Dijital kültürün bir oyunu mu yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi? İşte bu makaleda bu soruların yanıtlarını arayacağız.
Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ama ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü sınıf hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel pazarlarda, Dolar ve Euro'ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin'in simgeü ฿, kısaltma ise BTC'dir.

Bir çok kişinin Bitcoin'i kağıt paranın geleceği olarak gördüğü bir gerçek. Gelecekte normal paranın yürürlükten kalkıp dijital paraya geçeceğimizi iddia edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Fakat ben bunun şuanlık erken olduğunu fikir edinenlerdenim. Bilim kurgu filminden fırlayıp yaşamımıza sinsice giren bu sanal paranın, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz şartlarında mümkün görünmüyor. Hatta Bitcoin 'in bir tür balon olduğunu ifade edenler bile bulunmakta. Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi.

Fakat ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu da kabullenmek gerekiyor. Zira dünyanın birçok ülkesinde kişisel manada kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin'i, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini ifade etti. Hatta İran'ın, kendine yönelik yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı ifade ediliyor. Daha detayli bilgi icin sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Admin
Admin

https://firmatanitim.forum2x2.ru

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics